HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

17 Eylül 2014

TVYD Başkanı’ndan önemli açıklama

Televizyon Yayıncıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. A. Zahid Akman, Diye Danışmanlık Eğitim ve Medya Hizmetleri A.Ş (“YurddaşandPartners”) isimli danışmanlık şirketinin ve reklam verenlerinin Rekabet Hukuku’na aykırı faaliyetleri bulunduğunu açıkladı. Konu ile ilgili basın açıklaması yapan Akman Televizyon Yayıncıları Derneği olarak bu konuda hukukun tanımış olduğu her türlü hakkını kullanacaklarını söyledi.YAYINCILARI DERNEĞİNDEN YAPILAN AÇIKLAMA

Ülkemizde, Medya Denetçiliği yaptığını iddia eden Diye Danışmanlık Eğitim ve Medya Hizmetleri A.Ş. (“YurddaşandPartners”) isimli şirketin göstermiş faaliyetlerin ve bu şirketin reklamveren niteliğindeki müşterilerinin özelikle Rekabet Hukuku’na aykırı birtakım eylemleri tarafımızca tespit edilmiştir.

Belirtmek isteriz ki, gelişmiş ülkelerde hızla büyüyen bir sektör olmasına rağmen medya denetçiliği ülkemizde yeni gelişmeye başlamıştır. Sektörün bu başlangıç evresinde, bu piyasada faaliyet gösteren ve medya denetçiliği yaptığını iddia eden YurddaşandPartners isimli şirketin medya denetçiliği pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullandığı ve reklamveren müşterilerinin de reklam yeri alım piyasasında bir reklamyeri alım karteli oluşturduğu kanaatindeyiz. Bu bağlamda, söz konusu şirketin ve bu şirketten hizmet satın alan reklamveren müşterilerinin 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine aykırı şekilde eylemleri nedeniyle Televizyon Yayıncıları Derneği tarafından Rekabet Kurulu nezdinde 15.09.2014 tarihinde şikayet başvurusunda bulunma zorunluluğu doğmuştur.

Televizyon reklam pazarında rekabetin yeniden tesis edilebilmesi ve ayrıca ülkemizde yeni gelişmekte olan medya denetçiliği sektörünün sağlıklı temeller üzerine kurulabilmesi, YurddaşandPartners adlı şirketin medya denetimi adı altında hâkim durumunun kötüye kullandırılmasının sonlandırılması ve yukarıda belirtilen müşterilerinin oluşturduğu alım kartelinin dağıtılması amacıyla ve üyelerinin bu konuda uğramış oldukları zararlarının tazmini maksadıyla Televizyon Yayıncıları Derneği hukukun tanımış olduğu her türlü hakkını aramaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygı ile sunulur.

Televizyon Yayıncıları Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. A. Zahid Akman

Share
#

SENDE YORUM YAZ