HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

18 Eylül 2014

Türkiye temsilcisi Kırım için ‘endişeli’

İldem, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konsey Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Ukrayna krizinden en fazla Kırım halkının etkilendiğini söyledi. Türkiye’nin her zaman Kırım halkının yanında yer alacağını belirten İldem, Türkiye’nin Ukrayna’nın bir parçası olarak gördüğü Kırım’da fiili gayrimeşru ve yasa dışı durumun devam ettiğini yineledi.

İldem, Türkiye’nin, Kırım’da 14 Eylül’de yapılan sözde seçimleri geçerli kabul etmediğini hatırlattı.

Kırım Tatar Ulusal Meclis’nin bazı üyelerine geçmişte saldırılar olduğunu kaydeden İldem, şunları söyledi:

“Kırım Tatar halkının tek yasal temsilcisi Kırım Tatar Ulusal Meclisi’ne yönelik, bugün yarın yeni bir silahlı saldırıya neden olacak artan baskılardan dolayı derin kaygı duyuyoruz. Biz, barışçıl yollarla demokratik haklarını savunan yerli Kırım Tatar halkını tehdit etmek için böylesi kabul edilemez baskı metotlarını kınıyoruz. Sorumluları böyle davranışlardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Eminiz ki uluslararası toplum, bu baskıcı uygulamalar karşısında sessiz kalmayacaktır. Biz Kırım Tatarlarının huzuru ve güvenine özel vurgu yapmak yoluyla Kırım’daki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ