HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

Takas İçin Özel Kanun Var

1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘takas’ iddialarıyla ilgili kabul etmeyen ancak ret de etmeyen sözleri kafa karıştırdı.

17 Nisan’da MİT Kanunu’nda yapılan değişiklikle hükümetin Türkiye’de bulunan hükümlüleri başka bir ülkedeki tutuklu ve hükümlülerle takas edebilme yetkisi var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan serbest kalan rehineler için “Velev ki takas oldu” ifadesini kullandı. Takasa imkan veren düzenleme, kamuoyunda MİT yasası olarak bilinen ve 17 Nisan’da Meclis’ten geçen 6532 sayılı kanunda yer almıştı. Buna göre, Türkiye’de bulunan yabancı tutuklu ve hükümlüler başka bir ülkedeki tutuklu ve hükümlülerle takas edilebiliyor.

IŞİD’in elinde kaldıkları 101 günün sonunda Türkiye’ye gelen 46 rehinenin kurtarılmasında takas yapıldı mı?

Bu soru ABD’ye gidişi öncesinde basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruldu, Erdoğan ne “Evet” ne de “Hayır” dedi. Cumhurbaşkanı şöyle konuştu:
“Takas iddiaları vesaire olacaktır. Takas oldu veya olmadı, 49 vatandaşımız geldi. Hiçbir şeyle değiştirmemiz mümkün değil bunları. Yani velev ki takas oldu, ben bir cumhurbaşkanı olarak şuna bakarım: 49 vatandaşımızın karşılığı hiçbir şeyle değişilmez. Artık ülkemize geldiler, hamdolsun aileleriyle kavuştular diye düşünürüm.”

Peki IŞİD ile takas yapıldıysa bunun yasal bir zemini var mı? 17 Nisan 2014’te kabul edilen ve kamuyounda MİT yasası olarak bilinen kanun böyle bir takasa izin veriyor.

6532 no’lu yasanın 6. maddesi şöyle:

“Türk vatandaşları hariç olmak üzere, tutuklu veya hükümlü bulunanlar, millî güvenliğin veya ülke menfaatlerinin gerektirdiği hâllerde Dışişleri Bakanının talebi üzerine, Adalet Bakanının teklifi ve Başbakanın onayı ile başka bir ülkeye iade edilebilir veya başka bir ülkede tutuklu ve hükümlü bulunanlar ile takas edilebilir.”

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ