HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

Sivil İmamlar Darbeyi 1 Yıl Önceden Biliyormuş

FETÖ’nün yargı camiasındaki yapılanmasından sorumlu sivil imamların, 2015 sonları ve 2016 başlarında, “askerlerin darbe yapacağı”na ilişkin mesajlar attığı belirlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Üyesi Ömer Köroğlu hakkında FETÖ/PDY üyesi olduğu gerekçesiyle düzenlenen iddianamede, örgütün yargıdaki yapılanması gözler önüne serildi.

Yargı camiası içindeki yapılanmada, 2010’dan sonra terör örgütü içerisinde yer alan yargı mensuplarının sohbet gruplarında bulunan, yargı mensuplarına örgütün talimatlarını ileten ve yargı mensuplarına talimatlar veren, örgütün finasmanı için para toplayan kişiler, “yargının sorumlu imamları” olarak isimlendirildi.
Örgüt adına yaptıkları bu görev nedeniyle oluşan masrafları örgütten karşıladıkları, maaşlarını örgütten aldıkları belirlenen yargı imamları, İzmir, Erzurum, Ankara, İstanbul ve Gaziantep bölgesi şeklinde yapılandı.

FETÖ mensubu hakim, savcı hatta yüksek yargı üyelerinin, bu kişilerin emir ve talimatlarını, isteklerini sorgulamadan, karşı gelmeden yerine getirdikleri de belirlendi.

BYLOCK YAZIŞMALARI ÇÖZÜLDÜ

İddianamede yer alan, yargı imamlarının çözülen ByLock yazışmaları, darbe teşebbüsünden yaklaşık 1 yıl önce, örgüt üyelerinin darbeden haberdar olduğunu ortaya koydu.

Yargı mensuplarının sorumluluğunu üstlenen bazı kişilerin, şifreli haberleşme programı ByLock üzerinden, 15 Temmuz darbe girişiminden önce darbeye ilişkin yapılan hazırlıklar, yapılacak eylem ve tasarruflarla ilgili paylaşımlarda bulundukları tespit edildi.Kaynak:
Buna göre, yargı mensuplarının sorumlusu olarak örgüt tarafından görevlendirilen Yusuf Doğan’ın, kendisiyle aynı göreve örgüt tarafından atanan Hacı Uzdil’e ByLock programı üzerinden “Darbe olacak, gidişat o” şeklinde mesaj yolladığı tespit edildi. Doğan, mesajlarda, “Başka yerlerden not geliyor, darbe olacak gidişat o. Aylık erzak al eve koy, makarna, un, şeker. Özel not atacağım ama kimseyle paylaşma. Abla okusun problem yok, dağılmasın yeter.” ifadelerini kullandı.

Yargı mensuplarından sorumlu sivil imamlardan Fatih Açık’ın örgütün Ankara ve civarında bulunan yurtlarından sorumlu olduğu anlaşılan Mustafa Harput’a gönderdiği benzer nitelikteki ByLock mesajları da çözüldü.

Fatih Açık’ın Mustafa Harput’a 7 Aralık 2015’te gönderdiği ByLock mesajları şöyle:”-

Birim abileriyle geçen toplantı vardı, 102 kişi öldü tık yok.

Saraya yürüyüp o adamı taşlayıp indirmeden düzelmez.- Bizim işle ilgili emniyet çözemedi. Y. mahalleye sorduk ‘bizimkilerin tarzı değil’ dediler. Kapıcıya ve yöneticiye uğramamışlar. Bir işler oldu da polis kıyafetli ama başkalarıydı ihtimal, çünkü emniyette gözükmüyor bir olay

“YÜZ YILLIK BİR FİLMİN FİNALİNDEYİZ…”

Örgüt hakkındaki soruşturmaların 2015’te yoğunlaşmasının ardından örgütün yargı içindeki mensuplarından sorumlu olduğu anlaşılan ve “yargının sivil imamı” olarak nitelendirilen Oktay Kaya’nın 4 Şubat 2016’da ByLock programı üzerinden kayıtlı olan birden çok örgüt mensubuna aynı anda gönderdiği e-posta metnine de ulaşıldı.

“Yaz sonu itibarıyla sıkıntılı sürecin biteceği” ifade edilen e-postada, “… Yüz yıllık bir filmin finalindeyiz. Finalde Allah’ın size biçmiş olduğu role bakın. Finale yakışır duruş sergileyin. Bu süreç (yaz sonu itibarıyla) bitti. Artık imtihan faslındayız ta ki bütün karakterler iyice gün yüzüne çıksın. Hamlar haslardan tamamen ayrılsın…” ifadeleri yer aldı.

Bazı görüşmelerde, hazırlık yapan ve emir veren kişinin “HE” olarak belirttiği, söz konusu kişinin “hocaefendi” şifresi ile şifrelendirilen örgüt lideri Fetullah Gülen olduğu tespiti yapıldı.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ