HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

12 Mart 2014

Saffet Sancaklı her yerde ilgi görüyor

sffet_sancaklı

Yerel seçimlere sayılı günler kala Kocaeli Akademik Odalar Birliği Yerel Yönetimler Deklarasyonu tarafından büyükşehir belediye başkan adaylarıyla sivil toplum kuruluşlarını buluşturmak amacıyla toplantı düzenlenendi.

‘Nasıl Bir Yerel Yönetim’ adlı panel önceki akşam Kocaeli Mimarlar Odası’nda gerçekleştirildi. Kocaeli Tabipler Odası Başkanı Kemal Keşmer’in moderatörlüğünü yürüttüğü toplantıda konuşmacı olan Saadet Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı Birol Aydın, DSP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selman Gürpınar, MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Saffet Sancaklı, ve HDP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nilay Etiler hazır bulundu.

Moderatör Kemal Keşmer, CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday Tahsin Tarhan’ın programa son anda katılımaktan vazgeçtiğini duyurdu. Keşmer “Başkan adayı Tahsin Tarhan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun programa katılmayacağını öğrenmiş ve bize ‘o katılmazsa bende katılmam’ demiştir. Kendisinin bu tutumunun takdirini sizlere bırakıyorum” diye konuştu. Başkan adaylarının yanı sıra katılımcılar arasında MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Saadet Partisi İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, KSMMMO Başkanı Ender Şenol, ADD Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Küpçü, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri de yer aldı.
Programda konuşmacı olarak yer alan başkan adayları kendilerine verilen 10 dakikalık süre boyunca, büyükşehirde öncelik aldıkları projeleri aktardı. İlk söz alan isim HDP Büyükşehir adayı Nilay Etiler, kadınları ön planda tuttukları çalışmalara yer verdi. Kocaeli’deki sanayileşmenin orantısız bir şekilde büyüdüğünü dile getiren Etiler “Bu sebeple çevre ve tarım da tehdit altındadır. Bunların takibatı yapılması gerekmektedir. Kentsel dönüşüm projeleriyle halk mağdur edilmektedir. Biz bu projeleri gerekirse duracağız” diye konuştu.   SP Büyükşehir adayı Birol Aydın ise sözlerine yerel seçimlerin tüm halka hayırlı olmasını dileyerek başladı.
dekla1
Kocaeli’de her insana dokunacak olan projelerin hazırlığı içerisinde olduklarını kaydeden Aydın ”Farklı siyasi algılarımız, yaşam tarzlarımızla birbirimizi anlamaya ve saygı göstermeye mecburuz. Bunu sağlarsak Kocaelimiz için daha güzel bir gelecek inşa edebiliriz” dedi.  MHP Büyükşehir adayı Saffet Sancaklı ise 9 ayda 961 proje açıkladığını söyledi. Aday olmadan önce anket yaptırdığını kaydeden Sancaklı “İnsanların proje isteğinden çok zihniyetleri ve gidişatı değiştirecek bir başkan adayı istediklerini gördüm” dedi. Yılda 2 milyar dolar para alan belediyenin hiçbir yatırım yapmadığını söyleyen Sancaklı “ 5 yaşındaki çocukları kızlı erkekli diye ayıran zihniyet bu şehri yönetmeyecektir.
Hiçbir ilçe de ne sağlık ne noter ne de başka alanlarda hizmet yok. Bizler bu zihniyeti değiştireceğiz. Ben bunlara 5 buçuk ay önce hırsız demekle kabahat işlemedim. Mahkemeye bile vermediler. Tek dedikleri o futbolcu yönetemez oldu. Yahu koskoca başbakan Kasımpaşa’da oynamış diye yıllardır hava atıyor. Ben yıllarca milli takım kaptanlığı yapmışım bırakında bu şehri yöneteyim” ifadelerini kullandı.  DSP Büyükşehir adayı Selman Gürpınar ise programa katılmayan belediye başkan adaylarının hesap verebilecek zihniyette olmadıklarını kaydetti. Gürpınar “DSP kazanmasa bile diğer adayların, DSP’nin projelerini öğrenmesi adına kısa duyurularda bulunmak istiyorum” dedi.
 
Kentin suyunun parayla halka satıldığını söyleyen Gürpınar “Sağlık sorunumuz da oldukça fazla. Kocaeli’de hastane var ancak güzergahları çok ters. Tüm hastaneler Kocaeli Gebze hattında. İnsan odaklı düşünülerek projeler hazırlanmıyor” diye konuştu. Sunumlarından ardından dinleyiciler başkan adaylarına sorular yöneltti. MHP Büyükşehir adayı Saffet Sancaklı kendisine yöneltilen “AKP zihniyetine karşı diğer partilerle ittifak yapmak istiyor musunuz?” sorusuna şu sözlerle cevap verdi; “Sancaklı bu ülkede bakanlık yapmak çok şerefli bir iştir. Ancak bu ülkede bakanlık başka bir iş adamının önüne yatacak kadar, koluna kol saati alacak kadar alçalmıştır.
Bakanlar iş adamlarına verdikleri rüşvetlerle konuşuluyor, onların istediklerini yapıyor. AKP zihniyeti 30 Mart’tan sonra ananınıza ağlatacağız diyebilecek kadar ileri gidebilmiştir. Benim Atatürkümü okul kitaplarından kaldıran, T.C. ibaresini tabelalardan indirecek olan zihniyete ben düşman olmak zorundayım. Bizler Atatürk’ü en büyük önder olarak kabul eden herkesi, vatanına millet sahip çıkan herkesi MHP’ye davet ediyoruz ve oylarını istiyoruz ancak bu kararı siz vereceksiniz. Bizler seçim için kimseyi zorlayamayız. 30 Mart’ta bu iş çözülmez, şişmiş balonun havası alınmazsa böyle bir toplantıyı bir daha yapabileceğimize de inanmıyorum”.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ