HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

17 Eylül 2014

Rusya: IŞİD İslamiyet’i temsil etmiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak ve Suriye’ye aktif olan IŞİD terör örgütünün İslamiyet’i temsil etmediğini, devletlerini kurmalarına izin verilmeyeceğini söyledi.

Fransa’nın başkenti Paris’te Irak krizinin çözümü için düzenlenen uluslararası konferansa katılan Lavrov, “IŞİD, İslamiyet’i temsil etmiyor. Kendi devletlerini kurmalarına izin verilmeyecek. Etkin mücadele için de terörün kaynağı ve boyutunun anlaşılması gerekiyor. Kapsamlı bir stratejiye ihtiyaç var.” dedi.

Paris’te düzenlenen konferans katılımcıları Irak’ta terörle mücadele konusunda her türlü yardımı sağlama konusunda anlaştı. Askeri desteğin detaylarının belirlenmediği konferansta, 30 ülkenin temsilcileri bildirgeye imza koydu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin Suriye hükümetinin izni olmadan IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlemesinin uluslararası hukuka aykırı olacağı uyarısında bulundu. Lavrov’a göre IŞİD’le mücadelede Suriye ve İran’ın da desteği alınmalı.

Irak ve Suriye’de IŞİD ve diğer terör örgütlerinin diğer ülkelerden mali ve fiziki destek almadan bu denli başarı sağlamalarının imkansız olduğu tespitinde bulunan Lavrov, “Bu nedenle, bu kanalların kesilmesi öncelik…” uyarısında bulundu.

Rus bakan, aşırılıkçı ve terör gruplarının ülkelerin ortak aksiyonu konusunda ortaya çıkan farklılıklardan yararlandıklarını, ortak mücadelenin hayati önemde olduğunu söyledi. Lavrov, “Irak ve Suriye’de ortak düşmanımız var. Bu konuda çifte standart olmamalı.” dedi.

Paris zirvesine katılan ülkeler imzaladıkları bildirge ile IŞİD’le mücadelede Irak hükümetine askeri destek dahil her türlü yardımın yapılması konusunda anlaştı. Bildiride teröristlerin finansal kaynaklarının tespit edilmesi ve bloke edilmesi kararlaştırıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ