HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

17 Eylül 2014

Piyasalar FED’i Bekliyor

FED’in dün başlayan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak karar bugün Türkiye saati ile 21.00’de açıklanacak. Piyasalar, Komite toplantısından, sekiz yıldan sonraki ilk faiz artırımının ne zaman yapılacağına ilişkin en küçük ipucunu değerlendirecek.

Piyasaların bugün bir başka önemli gündem maddesi de yarın yapılacak olan İskoçya’nın bağımsızlık referandumu olacak.

ABD Merkez Bankası’nın faizleri beklenenden erken ve daha hızlı bir biçimde artırabileceği yönündeki spekülasyon son dönemde küresel borsaları olumsuz etkilerken, dolara destek sağladı. Dolar, geçen hafta başındaki 2.17 lira düzeyinden, hızlı bir tırmanış ile 2.2237 liraya kadar çıkarak son 6 ayın zirvesini yaptı.

Dolar, dün akşam saatlerinde 2.2135 liraya kadar çekildikten sonra, bu sabah da gerileyerek 2.2055 liraya indi. Dolardaki gerilemede, ABD Merkez Bankası’ndan bugün yapılacak açıklamada faizlerin düşük tutulmaya devam edileceği ifadesinin korunacağına ilişkin beklentilerin ağırlık kazanması etkili oldu.

ABD’de faiz artışının bir süre daha ötelenebileceğine ilişkin öngörüler üzerine, piyasalara para akışının süreceği beklentisiyle hisse senedi fiyatlarında da artış oldu. Borsa İstanbul Endeksi güne yüzde 0.54 artışla 79 bin 63 puan düzeyinden başladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ