HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

17 Eylül 2014

Pakistan ile Afganistan arasında sınır gerilimi

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’ın Kunar bölgesinden dün yaklaşık 90 militanın Pakistan sınırını geçme girişiminde bulunduğu belirtilerek, Afgan makamlarının gerekli önlemleri almaması dolayısıyla protesto edildiği bildirildi.

Afganistan üzerinden yaklaşık 90 Taliban militanın Pakistan’a sızma girişiminde bulunmasını Pakistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile protesto etti.

Açıklamada, militanların Pakistan toprakları içerisindeki Kuzey Veziristan bölgesinin karşısındaki Afgan topraklarında kalan Kunar’dan geldiği belirtilirken, çıkan çatışmada 3 militanın öldürüldüğü 4 askerin de hayatını kaybettiği kaydedildi.

Afganistan’ın sınırları içerisindeki militanlara ait sığınakların yok edilmesinin bir kez daha istendiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Pakistan topraklarına Afganistan üzerinden dün düzenlenen terör saldırısı üzerine Afganistan protesto edilmiştir. Pakistan Ordusu, 90 militanın aynı anda sınırı geçme girişimini güçlü bir şekilde geri püskürtmüştür. Saldırıda 3 terörist etkisiz hale getirilirken 4 asker de hayatını kaybetmiştir. Pakistan sınırı karşısındaki Afganistan toprakları içerisinde yer alan Host ve Paktika bölgelerindeki militanlara ait kampların ülke güvenliğimizi tehlikeye soktuğu Afgan makamlarına iletilerek bu sığınakların imha edilmesi istenmiştir.”

Pakistan Talibanı’nın Pencap eyaleti kolu, ülke içerisindeki eylemlerine son vererek Afganistan’a geçeceklerini ve silahlı mücadelelerine orada devam edeceklerini duyurmuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ