HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

17 Eylül 2014

Microsoft neden bir oyuna 2.5 milyar dolar harcadı

ABD’li teknoloji devi Microsoft, dün 2.5 milyar dolar (8 milyar TL) karşılığında yarattığı Minecraft isimli oyunla büyük başarı elde eden İsveçli Mojang firmasını satın aldı.

Şirketin gerçekleştirdiği bu satın almanın ardından Microsoft’un gelecek planları tartışma konusu oldu. Şirketin 2,5 milyar dolarlık yatırımın motivasyonu hakkında onlarca teori ortaya atılıyor.

Sıklıkla dile getirilen iddialara göre, oyunun kısa sürede yakaladığı büyük başarı ve geniş bir müşteri kitlesine sahip olması Microsoft’un iştahını kabartan ana neden.

Bunun dışında Android ve iOS’un aksine Microsoft’un aplikayon pazarında zayıf olması bu satın almanın sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.

Aplikasyon üretmekte rakiplerinin oldukça gerisinde kalan Microsoft’un satın aldığı şirket sayesinde uzun vadede bu sektöre yönelik yeni ürünleri piyasaya sürüp, pazar payını artırmayı hedeflediği düşünülüyor.

2009 yılında piyasaya sürülen Minecraft, kısa sürede 100 milyondan fazla indirilerek en çok satan oyunlardan biri haline gelmişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ