HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

20 Eylül 2014

M.Ali Şahin : Bu Türkiye’nin gücü demektir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, IŞİD’in alıkoyduğu konsolosluk görevlilerinin Türkiye’ye getirilmesine ilişkin, “Böyle bir örgütün elinden vatandaşlarımızın hiçbirinin burnu bile kanamadan kurtarılmış olması, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü ve büyüklüğünü gösterir” dedi. 

Karabük’te gazetecilerin sorularını cevaplayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, “Yakın bir zamanda böyle bir durumla ikinci kez karşılaştık. Hatırlayacaksınız Lübnan’da da pilotlarımız kaçırılmıştı ve 4 aya yakın bir süre rehin tutulmuştu.

Orada uygulamış olduğumuz yöntem nasılsa 49 diplomatımızın ve yakınlarının kaçırılarak serbest kalması konusunda da aynı yöntemi takip ettik. Sessiz, derinden bir çalışma yapmak suretiyle bu vatandaşlarımızı kurtarmış olduk. Tabii ki herkes gibi bende bundan büyük sevinç duyuyorum. Diplomatlarımızı kaçıran ve 101 gün onları rehin tutan örgüt dünya kamuoyunun da yakinen takip ettiği gibi çok tehlikeli davranışlar sergileyen bir örgüt. Böyle bir örgütün elinden vatandaşlarımızın hiçbirinin burnu bile kanamadan kurtarılmış olması Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü ve büyüklüğünü gösterir. Ancak Türkiye gibi güçlü ve dünyada ve bölgesinde etkin olan ülkelerin başarabileceği bir sonucu elde ettik. Bunu özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

“BURADA HUZURUN VE BARIŞIN GELMESİ İÇİN DENKLEMDE TÜRKİYE’NİN MUTLAKA BULUNMASI GEREKİYOR”

Ortadoğu’da uzun yıllardır ve özellikle bir kaç yıldır adeta bir cadı kazanı olduğunu ifade eden Şahin, “Burada huzurun ve barışın gelmesi için denklemde Türkiye’nin mutlaka bulunması gerekiyor. Türkiye’yi denklemde tutmayan hiçbir formül bizim bölgemize, Suriye’ye, Irak’a ve Ortadoğu’ya barış getirmez. O bakımdan dünya kamuoyunun, Avrupa Birliği’nin, NATO ülkelerinin Türkiye’nin bu özelliğini ve misyonunu görerek ve bilerek hareket etmelerinde yarar olduğunu düşünüyorum. Türkiye bugün rehin olan vatandaşlarını kurtarmak suretiyle savaşın dışında, silahın dışında bir takım yöntemlerle de sorunların çözülebileceğini göstermiştir. Bunu mutlaka başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin bir yere not etmelerinde yarar olduğunu düşünüyorum” dedi.

Türk rehinelerin kurtarılması sonrası Türkiye’nin IŞİD’e karşı yapılacak bir operasyon planlayan ABD tarafından kurulan ittifakta yer alacak mı sorusu üzerine Şahin, “Kuşkusuz ki devletimiz, hükümetimiz en üst düzeyde zaten görüşüyor, görüşmeye devam edecektir. Ne yapılması gerektiği konusunu devletimizin yetkili organları, hükümetimiz açıklamadan benim burada bir açıklama yapmam uygun olmaz. Mutlaka Sayın Başbakanımız, ilgili bakan arkadaşlarımız, özellikle Başbakanımız bu konuda bundan sonra hangi adımlar atılacak bunu kamuoyuyla mutlaka paylaşacaktır. Hepimizin de yapması gereken bu çalışmaların sonucunda Türkiye’nin varacağı noktanın açıklanmasını beklemektir” cevabını verdi.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ