HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

17 Eylül 2014

Kürtçe Okul Açılabilir mi?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün sabah özel uçakla Diyarbakır’a gitti. Bozdağ programına Diyarbakır Valiliği’ne ziyaret ederek başladı. Vali Vekili Mehmet Demir’den kentle ilgili bilgiler alan Bozdağ, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan, Diyarbakır, Cizre ve Yüksekova’da mühürlenen Kürtçe okullarla ilgili sorularla ilgili şunları söyledi:

‘ALGI OPERASYONU YAPILIYOR’

“Özel öğretim kurumlarında Kürtçe eğitim yapılmasına imkan veren düzenlemeyi son demokratikleşme paketinde yasalaştırdık. Bu Türkiye için tarihi bir adımdır. Özel öğretim kurumlarında Kürtçe eğitimin yolunu açan adım oldu. Bu Türkiye’de ilk kez uygulanıyor. Yasalara uygun olma kaydıyla bunların yapılması doğrudur. Ortada bir yasa varsa herkes buna uyacak. Bazı çevreler yasalara aykırı, yasaların arzu ettiği şartları yerine getirmeyen adımlar atıp, daha sonra bunu ’Bizim attığımız adımlara izin vermiyorlar’ gibi halk arasında farklı bir algı operasyonu da yapıyorlar.”

‘HİÇBİR BAŞVURU YAPILMAMIŞ’

“Yetkililerden konu hakkında bilgi aldım. Esasında burada okula izin verememe diye bir şey yok. Konuya ilgi gösteren herkesten bu konudaki müracaatın yasanın uygun gördüğü şartları taşıyıp taşımadığı hususunda bir değerlendirme yapmalarının uygun olduğunu düşünüyorum. Şu anda bir başvuru yok. Okul açma ile ilgili hiç bir başvuru yapılmamış. Okul açmanın şartları var. Burada okul açmak isteyen bu yasal duruma uyacak. ’Ben kendi kafama göre okul açıyorum, öğrenci alıyorum’ derseniz orası hukuk devleti olmaz. Hukuk devletiysek o zaman hukukun kurallarına uymamız lazım.”

11’İNCİ MADDE NE DİYOR?

5’inci Demokrasi Paketi olarak bilinen ve Ocak ayında çıkarılan Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi ile ilgili kanunun 11’inci maddesinde, farklı dil ve lehçelerle ilgili şu ifadeler kaydedilmişti: “Özel Öğretim Kurumları Kanunu hükümlerine tabi olmak üzere, Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerle eğitim ve öğretim yapmak amacıyla, özel okul açılabilir. Bu kurumlarda eğitimi ve öğretimi yapılacak dil ve lehçeler Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edilir. Bu kurumların açılmasına ve denetimine ilişkin esas ve usuller, Millî Eğitim Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.”

MÜHÜR SÖKÜLDÜ DERS YAPILDI

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Diyarbakır Valiliği’nin kararı ile önceki gün kapatılan Kürtçe okulun kapısına vurulan mührü söktü ve okulu yeniden açtı. Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde de Kurdi-Der, Kürt Dili ve Eğitim Hareketi ile Eğitim-Sen öncülüğünde Esenyurt Mahallesi’nde dün açılan ancak sabah saatlerinde valilik karayla mühürlenen Kürtçe okulda, bir grup DBP’li ve okul görevlileri tarafından mührü kırılarak dersbaşı yapıldı. İçeri giren ve veliler, sıralara otururken, okulun öğretmenleri tarafından da ilk ders verildi. İlk derste de öğrencilere Kürtçe alfabe öğretildi.

‘PROVOKASYON YAPANLARI BİLİYORUZ’

Çözüm sürecine karşı olan çevrelerin, sürecin ve hükümetin aleyhine çaba içinde olduğunu ileri süren Bozdağ, şu bilgileri verdi: “Her yıl bir takım olaylar yaşanıyor. Biz bu adımları attık ki bunlar yaşanmasın. Okullara özel Kürtçe öğretimine imkan veren dersler koyduk ki; yavrularımız kendi anne dilini okullarda öğrenme imkanı bulsun. Doğru olan bu adımların işlemez olduğunu göstermek değil. Bu adımların yasal çerçevede işlediğini göstermek için samimi adımlar atmak lazım. Bu noktada bunların samimi olarak bu meseleye sahip çıktığını düşünmüyorum. Sürecin yol haritasının sağlıklı bir şekilde ortaya çıkacağı ve bunun hayata geçirileceği bir zamana doğru Türkiye gidiyor. Süreç içerisinde provokasyonlar oluyor. Bunları da kimlerin yaptığını biliyoruz, herkes biliyor. Yol kesme, adam kaçırma, araçları yakma bu süreci provoke etmekten başka anlama gelmez.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ