HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

19 Eylül 2014

Hababam okula geri döndü

Esenler Belediyesi, geri dönüşüme dikkat çekmek adına dönüşüm kutularında toplanan atıkları ayrıştırarak defter elde etti. Esenler Belediyesi Geri Dönüşüm Tesisleri’nde ayrıştırılan atıklardan üretilen 500 bin defter, Kemer İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törenle öğrencilere dağıtıldı.

Törene, Anayasa Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Esenler’de çöpten çıkartılarak elde edilen 500 bin defter, “Hababam Sınıfı” filmi oyuncularından “Hayta İsmail” olarak bilinen Ahmet Arıman ve “Bacaksız” lakaplı Tuncay Akça tarafından dağıtıldı. En fazla atık pil toplayan öğrencilere çeşitli hediyeler verildikten sonra Hababam Sınıfı’nın kulaklardan gitmeyen kahkahası ile sınıflara geçildi. Dağıtılan kitaplarla birlikte 5 yılda 2 buçuk milyon defter çöpten çıkartıldı.

“ÖNEMLİ OLAN ÇÖPTEN ELDE EDİP ÇOCUĞUN ELİNE VERMEKTİR”

Esenler Belediyesi olarak doğaya, çevreye büyük bir emek sarf ettiklerini söyleyen Başkan Tevfik Göksu, “Var olan neredeyse her şeyin mutlaka bir dönüşümü vardır. Biz de bu proje kapsamında şuana kadar elde ettiğimiz atıklardan 2 buçuk milyon defterler elde ettik” dedi.

Başkan Göksu, önemli olanın çöpten elde edip çocuğun eline vermek olduğunu belirterek, “Önemli olan belediyenin kasasından harcayarak tekerlekli sandalye dağıtmak değil, önemli olan o kasada olmayan parayı bulup, onu da çöpten elde edip çocuğun eline vermektir” şeklinde konuştu.

Başkan Göksu, geri dönüşüm kapsamında aile ekonomisine katkı sağlayacak bir çalışma yapılması gerektiğini, bunun için de çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

Kürsüdeki konuşması sırasında elindeki kağıdı ve su şişesini vatandaşlara gösteren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Öztürk ise, “Allah rızası için doğanın dengesini bozmamak için atıkları toplayalım. Lütfen el birliğiyle önemli bir çalışma yapan Esenler Belediyesi’ne katkı yapalım. Bakanlık olarak da elimizden gelen neyse yardım yapacağız” diye konuştu.

Hababam Sınıfı’nda “Hayta İsmail” karakterini canlandıran Ahmet Arıman, “Çalışmalar gerçekten çok güzel. Çöpten yapılan bir defter olduğu için çok önemli bir şey. Ben olsam bunu saklarım” derken, ‘Bacaksız’ lakaplı Tuncay Akça ise, “Ben ayakkabı boyuyordum. Ayakkabı boyasından kazandığım parayla defterimi, kitabımı alıyordum. Hababam Sınıfı’na, sinemaya girişimiz o şekilde oldu” dedi.

(İHA)

Share
#

SENDE YORUM YAZ