HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

06 Aralık 2014

İranlı Kadınlar Dünya sıralamasında yedinci oldular

12951

İranlı kadınlar makyaj malzemelerine harcadıkları para ile ülkelerini dünyanın 7’nci sırasına taşıdılar.

İran Gıda ve İlaç Kurumu Başkanı Resul Diyavend, İran’ın nüfusuna göre dünyanın 17’ncisi olduğunu ancak kozmetik ürünlerine harcanan para bakımından incelendiğinde dünyada 7. sırada yer bulduklarını açıkladı.

foto-galeri-059

İran’a resmi yollarla yılda yaklaşık 1 milyar dolar tutarından kozmetik ürününün sokulduğunu ifade eden Diyavend, yasadışı yollardan ülkeye sokulan makyaj malzemelerinin resmi rakamın çok daha üstünde olduğunu açıkladı. Başkan Diyavend ülke içindeki kozmetik malzemelerinin büyük çoğunluğunun kalitesiz malzeme olduğunu ifade etti.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mesud Kerbasiyan, 2013 yılında yasadışı yollardan ülkeye sokulan kozmetik ürünlerinin tutarının yaklaşık olarak 2,2 milyar dolar civarında olduğunu ifade etmişti.

İran’da kadınlar makyaj yapmaya büyük önem vermekte. Sokaklarda makyajsız dolaşan genç kız görmek olukça zor. Ülkede başta burun olmak üzere estetik ameliyat yapımı da kadınlar arasında çok yaygın.

 

» » » » » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ