HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

06 Eylül 2013

Ensar Öğüt, Eski kumaştan elbise çıkmaz

ensar_öğüt

cats156Adı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığına geçen CHP milletvekili Ensar Öğüt, “AKP kadroları yoruldu, tıkandı. Eski kumaştan yeni elbise dikemezsiniz” dedi.

Adı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığına geçen CHP milletvekili Ensar Öğüt, Emekli-Sen ve bazı derneklerin davetlisi olarak gittiği Kartepe`de aday gibi karşılanırken, hükümete ve Büyükşehir Belediyesi`ne mesajlar verip çağrılarda bulundu. Köseköy – Uzunçiftlik sınırında bir çay bahçesinde düzenlenen ve emeklilerin sorunlarının konuşulduğu toplantıya yaklaşık 300 kişi katıldı. Öğüt`ün toplantısında CHP Kartepe İlçe Başkanı, kadın kolları başkanı, Kartepe Belediye Başkan aday adayaları ile CHP İl yöneticileri de hazır bulundu.

GİYERİZ ÇİZMELERİ

TBMM`de ilginç eylem biçimleriyle tanınan Öğüt`e Kartepeliler yakın ilgi ve sevgi gösterirken, vatandaşların soruları üzerine “Partim aday gösterirse, sıvarız kolları, giyeriz çizmeleri. Kocaeli`nin altını üstüne getirir, bu seçimi alırız. Her yiğit yoğurdu değişik yer. Ölünün başını kıbleye koyarız. Yeter ki, halk Ensar Öğüt`ün Kocaeli için ihtiyaç olduğuna inansın. Çünkü, Kocaeli boş propagandalara rağmen yerinde saydı. Ben ise siyasete ve hizmete Kocaeli`de başladım. Bir vefa borcum var” dedi.

EMEKLİ SEFALET ÇEKİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`a çağrı yapan Öğüt, “Çalışan emeklilerden kesilen yüzde 15 vergi farkı kaldırılmalı, şimdiye kadar kesilenler faiziyle birlikte iade edilmeli. İntibak Yasası tüm emeklileri kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmeli. Emeklilerin sendikal örgütlenmelerinin önündeki engeller kaldırılmalı. Emeklilere toplu sözleşmeli sendikal hak tanınmalı. Emeklilerin maaşlarından kesilen sağlık giderleri olmamalı. Onlara da, çalışanlarda olduğu gibi promosyon ücreti ödenmelidir” diye konuştu.

HAKKINIZI ARAMIYORSUNUZ

10 milyon emeklinin aileleriyle birlikte 30 milyonu bulduğunu belirten ve bunca sıkıntıya rağmen emeklilerin sessiz kalmalarını da eleştiren Öğüt, “Demokratik haklarınızı kullanmıyorsunuz, gelin dayanın meclis kapısına. Hakkınızı arayın. Ben boşuna boğa ile saman ile et ile dayanmıyorum meclisin kapısına. Siz burada oturdukça, yönetenlerin keyfi yerinde” diye sitem etti.

VARLIK İÇİNDE YOKLUK

Kocaeli`nin yakından tanıdığı, karış karış bildiği ve yakından takip ettiği bir kent olduğunu anlatan Öğüt, bunca gelire rağmen ciddi bir ilerleme olmadığını vurguladı. Öğüt, “Sanayi kenti ama işsizi çok, gelirleri çok ama projesi yok, yönetici var ama sahipsiz” şeklinde konuştu. Büyükşehir Yasası gereği her ilin payının ayrı olduğunu, eskisi gibi hükümet para göndermez kaygısına kapılmadan vatandaşların yerel yönetim seçimlerinde oy vermelerini isteyen Öğüt şunları söyledi: “Hükümet onlarda diye oy verdiler. Ne oldu? İşte Kocaeli…

DEĞİŞİM ZAMANI

Bir değişim zamanı geldi. Demek ki, bir on yıl daha iktidarda kalsalar ne Kocaeli`de ne Kartepe`de bir şey değişmez. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Katrilyonlar girmiş kasalarına ama geçmişte olduğu gibi ne bir baraj, ne bir çöp fabrikası ve ne de doğalgaz projesi yapılabilmiş. Sadece geçmişte yapılan projelerin ya üstüne oturmuşlar yada satıp harcamışlar.”

İYİ YÖNETMEK BAŞKA

Karaosmanoğlu`nun iyi bir insan olduğunu, ancak proje ve ufuk, geleceği planlama kapasitesinin değişik bir şey olduğunu ifade eden Öğüt, “Zaten AKP kadroları yoruldu, tıkandı. Ne kadar zorlarlarsa zorlasınlar, bundan daha fazla bir şey çıkmaz. Eski kumaştan yeni elbise dikemezsiniz. Yaşadığınız Kartepe`ye bakın. İlçe olduda ne oldu? Ne bir hastanesi, ne bir adliyesi, ne bir belediye binası ne bir kent meydanı var. Noteri, vatandaşın para ödediği vergi dairesi bile yok. Kartepe turizm ve doğal tarım alanı olarak biliniyor ama hangi proje var Allah aşkına? İftira mı atıyorum?” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ