HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

19 Eylül 2014

“Ebola barış ve güvenliği tehdit ediyor”

BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen olağanüstü oturumda salgının boyutları ve yardım çalışmalarına ilişkin konular masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, salgınla ilgili uyarılarda bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban, “Ebola salgını bugüne kadar görülen en büyük salgın ve her üç haftada virüse yakalananların sayısı ikiye katlanıyor. Eğer önlenmezse sadece Liberya’da hastalığın 40 yıllık tarihinde yaşanan toplam kayıptan daha fazla kayıp yaşanacak” dedi.

Konsey’in yayınladığı ortak karar metninde ise, “Ebola salgınının, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği” belirtildi.

BM çatısı altında ilk kez Ebola kriz merkezi de oluşturuldu.

Batı Afrika ülkesi Gine’de de, Ebola’ya karşı halkı bilgilendirmekle görevli 8 kişi bir okul bahçesinin kanalizasyonunda ölü bulundu. Görevlilerin köylüler tarafından öldürülmüş olabileceği dile getiriliyor.

Yetkililer halkın büyük kısmının sağlık görevlilerine güvenmediğine dikkat çekti. Sağlık ekiplerinin daha önce de, köy halkı tarafından saldırıya uğradığı belirtiliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ