HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a Kırmızı Dosya

1

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan IŞİD zirvesi 3 saat sürdü. Bölgedeki gelişmeler ele alındı.

Köşk’teki sürpriz IŞİD zirvesi sona erdi.

Bölgedeki son gelişmeler ve Türkiye’ye ilişkin güvenlik konularının ele alındığı toplantı 3 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yapılan toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

DAVUTOĞLU’NUN ÖNÜNDEKİ KIRMIZI DOSYAYA DİKKAT!

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın önündeki kırmızı dosya ise dikkat çekti. Toplantıda bölgede yaşanan gelişmelerin masaya yatırıldığı gelen bilgiler arasında.

UÇUŞA YASAK BÖLGE

Toplantıda, IŞİD’le mücadele konusunda Türkiye’nin pozisyonu ele alındı. Genelkurmay Başkanlığı’nın tampon bölge konusunda yaptığı çalışma da zirvede ele alınan konular arasındaydı.

Tampon bölge çalışmaları kapsamında sadece Irak sınırının değil, Suriye sınırının da mercek altına alındığı belirtiliyor. Eğer bir tampon bölge kurulursa IŞİD’in her iki ülke toprağında ele geçirdiği yerlerin Türkiye sınırına yakın noktalarında bunun oluşturulması planlanıyor.

Bu kapsamda çadır kentler, sahra hastaneleri ve yemekhaneler kurularak insani faaliyetler bu güvenli bölgelerde yürütülecek. Uçuşa yasak bölge ilan edilmesi de seçenekler arasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye’nin Irak ve Suriye sınırlarında tampon bölge oluşturulması konusunda “Genelkurmay çalışıyor. Önümüze getirecekler. Gerekirse karar vereceğiz” demişti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ