HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

22 Eylül 2014

Büyük Göç Dalgası

Suriye Kürtlerinin Kobani’de başlayan yaşam mücadelesi, Urfa’nın sakin sınır ilçesi Suruç’ta sürüyor.

Kobani’den kaçarak canlarını kurtaran Kürtler, şimdi Suruç’ta hayata tutunabilmenin, karınlarını doyurup, başlarını sokacak yer bulmanın derdindeler. Kaldırımlardan parklara, düğün salonlarından camilere buldukları her yere bir kilim, bir döşek atan Kobanililer, bundan sonra ne yapacaklarını bilemez halde köylerine dönmenin hayalini kuruyorlar. Kimileri de başka şehirlerdeki akrabalarının yanına gitmeye çalışıyor.

Suruç’ta kiminle konuşsak cümleye, “Evime 15 kişiyi aldım” diye başlıyor. Herkes evine alabildiği kadar kişiyi almış. Geri kalanlar düğün salonu, cami, kültür merkezi, okul gibi ortak yaşam alanlarına yerleştirilirken şimdi buralar da yetmemiş. Önce parklar, ardından boş dükkanlar oralarda da yer kalmayınca kaldırımlar dahi dolmuş durumda…

3 AYLIK MÜLTECİ

İlçenin büyük düğün salonu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yardımları ile dev bir yemekhanekeye çevrilmiş halde. Düğün salonu sadece yemekhane hizmeti vermiyor aynı zamanda gidecek yer bulamayanların bir kısmı da burada kalıyor. İçeriye ağır bir yemek kokusu hakim. Bir tarafta boydan boya uzanan plastik masalarda yemek yiyenler, diğer tarafta yere atılmış döşeklerin üzerinde uyuyanlar, oturanlar… Çocuklar ellerinde bir parça ekmek oradan oraya koşturuyorlar. Yere serili kilimin üzerinde oturan kadın ve çocukların yanına oturuyoruz. Vahide Abdülkadir, bir gün boyunca yürüyerek sınıra geldiklerini anlatıyor. 2’si Irak’ta çalışan oğulları hariç 8 çocuğunu alıp gelen Abdülkadir, artık ne yapacağını, nereye gideceğini bilemiyor.

IŞİD zulmünden kaçarak ilçeye sığınanlardan 8 kişilik Bekir ailesi de sınırın açıldığı ilk gün Türkiye’ye giriş yaptıklarını anlatıyor. Kobani’de çiftçilikle geçinen Bekir ailesi bundan sonra ne yapacaklarını bilmediklerini söylüyor. Az ileride masanın üzerinde uyutulmaya çalışılan küçük bir bebek dikkatimizi çekiyor. Ablası Revşen henüz 3 aylık Muhammed’i masanın üzerine yatırmış, uyutmaya çalışıyor.

‘4 OĞLUMU BIRAKTIM’

Düğün salonundan çıkıp, Kobani’den gelenlerin yerleştirildiği camilerden birine gidiyoruz. Caminin bir bölümü kadınlara, bir bölümü de erkeklere ayrılmış. İçeriye ayakkabılar çıkartılarak giriliyor. Camideki halıların üzerinde oturan kadınlardan Narin, 3 gün önce 2 çocuğu ile Türkiye’ye geldiğini söylüyor. Kültür Merkezi de benzer durumda… Fatma Muhammed Habaş’ın hikayesi ise diğer dinlediklerimizden biraz daha farklı. 4 oğlu olan Habaş, 4’ünü de evlerine ve traktörlerine sahip çıksın diye arkasında bırakıp 4 gelini, 23 torunu ile çıkmış yola… Oğullarını arkasında bıraktığı için yüreği sürekli pır pır ediyor. Habaş, şimdi kültür merkezinin bahçesinde oğullarına kavuşacağı günü bekliyor.

‘TEK BİLDİĞİM BURADAYIZ’

Firmaların hemen önünde bekleyenlerle ‘umuda yolculuklarını’ konuşuyoruz. Adının Ahmet Nadim olduğunu söyleyen amca “Adana’da akrabalarım var oraya gideceğim ama cebimde param yok” diyor. Hamo Nasa ise “Param yok, nereye gideceğimi bilmiyorum. Tek bildiğim, buradayız, herkes burada” diyor.

2 BİN 500 KİŞİ BATI’YA GİTTİ

Şehir merkezinde ise umuda yolculuğun ikinci perdesi yaşanıyor. Merkezde bulunan 3 otobüs firmasının önü her saat insan kaynıyor. Servis araçlarının biri geliyor, biri gidiyor. Hepsi de ağzına kadar dolu şekilde yola çıkıyor. Cesur Urfa’nın işletmecisi Halit Deniz pazar günü sabahtan öğlene kadar 3 firmadan yaklaşık 500 kişinin Batı’ya doğru yola çıktığını anlatıyor. “Nerede akrabaları varsa, nerede iş bulabileceklerini düşünüyorlarsa oraya doğru gidiyorlar” diyen Deniz, en çok gidilen illerin İstanbul, Ankara, Mersin ve Adana olduğunu söylüyor.

KOBANİLİLERE İNDİRİM

Tatlıses firmasında da durum benzer. Firmanın işletmecisi İbrahim Baz, cumartesi sabahından pazar günü öğlene kadar ilçedeki 3 firmadan yaklaşık 2 bin 500 kişinin Batı’ya doğru yola çıktığını anlatıyor: “Normalde haftasonu bizden 15 kişi falan giderdi. Şimdi günde 1000’e yakın kişiyi gönderiyoruz. Çoğunluk büyük şehirlere gidiyor. Fiyatlarda ise Kobanililer’e özel indirim var. Normalde 90 lira olan İstanbul biletleri 80 liraya; 40 lira olan Mersin, Adana biletleri ise 30-35 liraya satılıyor.

Suruç Belediyesi Başkanvekili Mustafa Demirtaş ise gidenlere yönelik herhangi bir resmi işlem yapılmıdığını belirterek, “Gelenlerden diğer illere gitmek isteyenlerin herhangi bir izin almasına gerek duyulmuyor. Herhangi bir kayıt da tutulmadığı için isteyen istediği yere gidiyor” diyor.

İKİ GÜN İÇİNDE 100 BİNİ AŞKIN KİŞİ TÜRKİYE’YE GİRDİ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, IŞİD teröründen kaçan, Türkiye’ye sınır olan Suriye’nin kuzeyindeki Kobani bölgesinden iki gün içinde 100 bini aşkın kişinin Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden Türkiye’ye giriş yaptığını açıkladı.

Suriye’den Türkiye’ye kaçan göçmenlerin şimdiye kadar görülmemiş bir biçimde arttığını belirten Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor, “Son üç buçuk yıldır iki günde 100 bin kişinin sınıra akın edip Türkiye’ye girdiğine tanık olmamıştık” dedi.

İnsani yardım görevlilerinin, Cuma ile Cumartesi arası 70 bin Suriyelinin Türkiye’ye geçtiğini saydıklarını belirten Batchelor, ‘Ama herkesin sayılıp kaydedilemedi. Yüz bini çoktan aşmış olabilir” diye konuştu. Türkiye’de bulunan mülteci sayısı 1.6 milyona yaklaştığını belirten BM yetkilisi, bu sayının nerede son bulacağını kestiremediklerini söyledi. Irak ve Suriye’de terör estiren IŞİD, Suriye’nin Türkiye’ye sınır kentlerinden olan Kobani çevresinde, 39’u Cuma günü olmak üzere toplam 60 köyü ele geçirdi.

AFAD: SAYI 130 BİNE ULAŞTI

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, (AFAD) bugün itibariyle Türkiye’ye giriş yapan Suriyeli misafirlerin sayısının 130 bine ulaştığını açıkladı.

AFAD’tan yapılan yazılı açıklama şöyle; “19.09.2014 tarihinden itibaren Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle ülkemize yönelik yoğun bir göç hareketi başlamıştır. 22.09.2014 itibariyle Türkiye’ye giriş yapan Suriyeli misafirlerin sayısı 130 bine ulaşmıştır.

Söz konusu gelişmelere istinaden AFAD ekipleri ve gerekli insani yardım malzemeleri, daha önce hazırlanan risk analiz raporları ve hükümetimizin talimatları doğrultusunda 18.09.2014 tarihinden itibaren bölgeye sevk edilmiştir. Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde bulunan Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınında AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay’ın bizzat katılımıyla yapılan çalışmalar kapsamında sahada bulunan resmi kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri arasında sorumluluk paylaşımı yapılmış ve sürecin sorunsuz devam etmesi amacıyla gerekli görevlendirmeler yapılmış; uygulamaların sahadan yürütülmesine bizzat devam edilmektedir.

Bu kapsamda 21.09.2014 itibariyle Türkiye’ye giriş yapmak isteyen Suriyeli misafirler Yumurtalık mevkiinde AFAD koordinasyonunda kurulan Kayıt Merkezi’nde güvenlik ve sağlık taramasından geçirilmekte; bu merkezde acil gıda ve su yardımı yapılmakta ve son olarak misafirlerin kayıtları oluşturulmaktadır. Merkezde kayıt işlemlerini tamamlayan misafirler, Türkiye’de akrabaları bulunması durumunda ailelerine teslim edilmekte; aksi takdirde AFAD tarafından bölgede kurulan geçici barınma merkezlerine sevk edilmektedir. Bu operasyonda birlikte çalıştığımız merkezi ve yerel idare, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerine teşekkür ederiz. AFAD, Suriyeli misafirlerle ilgili dört yıllık tecrübesi ile yaşanan nüfus hareketinin yönetimi ve sahada faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamaya devam edecektir.”

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ