HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

18 Eylül 2014

Bodrum’da 70 yıllık gelenek

Sokağı her sabah süpürerek pırıl pırıl yapan 85 yaşındaki Raziye Cömert, “Sokağımızı temizlemeyi annemden öğrendim. Bu yaşta da her sabah ibadet gibi sokağımızı temizlemeden güne başlamayız. Benim gibi Gökçebelli kadınlar anne ve ninelerinden kalan geleneği sürdürüyor” dedi.

Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi Gökçebel Mevkii’ndeki Erol Cömert Caddesi’nde oturan Gökçebelli kadınlar, toplu halde sokak süpürme geleneğinden yaklaşık 70 yıldan bu yana vazgeçmedi. Hergün 07.00- 08.00 saatleri arasında yaklaşık 15- 20 kadının katıldığı temizlik çalışmasında 1 kilometre uzunluğundaki cadde pırıl pırıl yapılıyor. Kadınlar sabah muhtarlık binası önünde toplanarak sokağı baştan aşağı süpürürken yoldan geçen mahalleli erkekler de toplanan çöpleri atarak onlara destek oluyor.

“BU GELENEK ANNEMDEN MİRAS KALDI”

Mahallede oturan 5 çocuk, 8 torunu olan 85 yaşındaki Raziye Cömert, elinde ağaç dalından yapılı bastonu, süpürgesi ve faraşı ile temizlik yapan kadırlara katıldı. Uzun süreden bu yana bu işi yaptığını anlatan Cömert, şöyle dedi:

“Bu gelenek annemden miras kaldı. Onun da annesi her sabah sokağı temizlermiş. Önceleri herkes evinin önünü süpürürken bu gelenek toplu halde sokak temizliği geleneğine dönüştü. Bu sokak 20 yıl önceye kadar topraktı. Toprak halindeyken bile biz yıllarca bu sokağı temizledik, pırıl pırıl yaptık.”

Aynı sokakta 3 çocuk ve 10 torunu olan 77 yaşındaki Nebile Bayır ise gelini 35 yaşındaki Özlem Can ile birlikte temizliğe katıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ