HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

17 Eylül 2014

Avrupa Konseyi, Bulgaristan’ı uyardı

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komitesi, Roman öğrencilere yönelik ayırımcılık ve göçmenlere yönelik hoşgörüsüz ortamdan dolayı Bulgaristan’ı uyardı

Komite raporunda, son dönemde yasal zeminde önemli adımlar atılmasına rağmen, toplumdaki bazı gruplara yönelik ırkçılık ve hoşgörüsüzlükle ilgili sorunların sürdüğü bildirildi.

Raporda, ırkçılık ve yabacı düşmanı uygulamalar yüzünden çok sayıda Roman öğrencinin okulu bırakmasının “endişe kaynağı olduğu” bildirildi.

Siyasetçilerin, özellikle göçmenleri hedef alan nefret söylemlerinin de hala ciddi bir sorun olduğu ifade edilen raporda, “yine yabacı düşmanı aşırı sağcı siyasi grup ve partilerin varlığının endişe yarattığı” belirtildi.

Raporda, “alınan önlemlere rağmen, ülkedeki Roman, Müslüman ve Musevi azınlık gruplarının ve bu grupların mal ve mülklerinin ırkçı saldırılara hala hedef olabildiği” uyarısı yapıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ