HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

20 Eylül 2014

Air France pilotları 26 Eylül’e kadar grevde

Fransa’da  pilotlarının üye olduğu 3 sendika, şirketin düşük maliyetli havayolu şirketleriyle rekabet etme planı nedeniyle mağdur olacakları gerekçesiyle bir süre önce greve gitme kararı aldı. Hafta başında başlayan grev günlük 10-15 milyon euro zarara yol açtı. Eylem ile birlikte Air France’ın Paris Borsasındaki hisseleri yüzde 3.45 değer kaybetti.

Air France, kısa ve orta mesafeli uçuşlarda ucuz bilet satan havayolu şirketleriyle rekabet etmek amacıyla yine havayolu grubu bünyesinde faaliyet gösteren Transavia şirketine ağırlık vermek istiyor. Yıllık ortalama ücretleri  250 bin euro olan Air France pilotları işverenin kendilerini daha ucuz iş gücüne tercih edeceğinden endişe edilirken Transavia için Avrupa’da pilotlarla yerel kontratlarla çalışmayı öngörürken, Air France pilotları yapılacak değişiklikle eski haklarını kaybedip Transavia şirketinin koşulları ile çalışmaya zorlanacaklarını bildirdi. Air France çalışanlarının en uzun grevi, 1998’de 1-10 Temmuz’da sürmüş ve dünya kupasının başladığı ilk gününe denk gelmişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ