HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

  • CHP’li vekilden 1 milyon 200 bin TL’lik fatura açıklaması
  • Sigara yasağı alanı genişliyor

logo

18 Eylül 2014

ABD’den Türkiye’ye sürpriz teklif

Chinook helikopterlerinin üreticisi Boeing’in Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın kullanımına sunulmak üzere VIP donanımlı bir helikopteri daha Türkiye’ye vermek istediği öğrenildi.

Barış Kartalı projesinde 183 milyon dolar borcu bulunan firmanın, ilave Chinook vererek mahsuplaşmak isteyebileceği belirtildi.
TSK için 6’sı kesin, 8’i opsiyonlu olmak üzere 14 adet Chinook helikopteri satın alınması öngörülüyor. Taşıma kapasitesi 55 yolcuya kadar ulaşabilen Chinook, “ağır yük helikopteri” sınıfında bulunuyor.HER TÜRLÜ ALANA İNİŞ YAPABİLİYOR
Askeri birliklerin sevkıyatının yanı sıra arızalanan helikopter ve zırhlı araçları da araziden kaldırarak farklı bir bölgeye taşıyabilen Chinook helikopterinin en büyük avantajı her türlü alana iniş ve kalkış yapabilmesi.
Afganistan ve Irak operasyonlarına güç katan Chinook helikopterleri, ABD Başkanı Barack Obama’nın seyahatlerinde de destek amaçlı olarak sık sık kullanılıyor. Helikopterin birim maliyeti 55 milyon dolardan başlıyor.İşte BOEING CH-47’nin (CHINOOK) özellikleri:
Mürettebat: 3
Yük taşıma kapasitesi: 12.700 kg.
Uzunluk: 30.1 m.
Yükseklik: 5.7 m.
Boş ağırlık: 10 ton
Azami hız: 315 km/s
Seyir hızı: 240 km/s
Menzil: 741 km.

Share
#

SENDE YORUM YAZ